تحلیل تکنیکالشرکتها

تحلیل تکنیکال ذوب: شرکت ذوب آهن اصفهان

شرکت ذوب آهن اصفهان
تحلیل تکنیکال ذوب

شرکت ذوب آهن اصفهان با نماد ذوب در بازار دوم فرابورس معامله می شود. قبل از ارائه تحلیل تکنیکال ذوب آهن اصفهان، بد نیست معرفی کوتاهی از شرکت داشته باشیم:

معرفی شرکت

شرکت ذوب آهن اصفهان اولین و بزگترین کارخانه در زمینه تولید فولاد ساختمانی و ریل در ایران می باشد. ظرفیت تولیدی شرکت ذوب آهن اصفهان حدود 3 میلیون تن محصولات فولادی در سال می باشد.

سرمایه ثبتی شرکت 61,503,539 میلیون ریال می باشد. سازمان تامین اجتماعی مالک 56 درصدی شرکت می باشد.

ارزش بازار شرکت بالغ بر 16 هزار میلیارد تومان می باشد.

سابقه بازدهی و تغییرات قیمت ذوب

بازدهی شرکت ذوب آهن اصفهان در 1 ماهه گذشته با فشار فروشی که در بازار ایجاد شد منفی گردید. به طوری که بازدهی 1 ماه اخیر آن، 0.5%- ثبت گردیده است. در بررسی بازدهی 6 ماهه ذوب، این شرکت توانسته بازدهی 21.4% را بدست آورد. عملکرد بازدهی ذوب در سال 1398، حدود 87% بوده است که با تحلیل و مقایسه هم گروه های خود به وضوح مشخص است که ذوب از بقیه همگروه های خود عقب مانده است.

با بررسی عملکرد بازار بورس در سال 98، مشاهده شد که ذوب رتبه دوم نقدشوندگی را در بین شرکت های موجود در بازار سرمایه را داشت. همین موضوع باعث شده است که این سهم همواره مد نظر نوسانگیران بازار باشد.

با توجه به مطالب گفته شده و درخواست فعالین بازار، تحلیل تکنیکال ذوب ارائه می گردد:

شرح تحلیل تکنیکال ذوب

تحلیل تکنیکال ذوب
تصویر 1 – نمودار دوساله ذوب – روزانه، لگاریتمی، تعدیل شده

به منظور بررسی و تحلیل تکنیکال ذوب، نمودار روزانه، لگاریتمی و تعدیل شده ارائه گردیده است.
همانطور که در تصویر 1 مشخص است شرکت ذوب، حرکت صعودی خیره کننده ای را از اردیبهشت ماه 1397 شروع کرد و حدودا رشد 5.2 برابری در مدت زمان تقریبا 5 ماه ثبت کرد. بعد از این رالی صعودی قدرتمند ذوب وارد فاز اصلاحی گردید به طوری که از مهر سال 1397 تا بهمن 1398 داخل الگوی استراحتی خود نوسان قیمتی را تجربه کرد.

بعد از شکست سقف این الگوی استراحتی که مقاومت بسیار مهمی برای ذوب محسوب می شود، بار دیگر قیمت ذوب به منطقه شکسته شده برگشته است. به نظر می رسد با حمایتی که از تبدیل سطح مقاومتی به حمایتی شکل گرفته باید شاهد برگشت قیمتی به سمت بالا باشیم. این موضوع در تحلیل ذوب اهمیت دارد.

منطقه مناسب جهت بررسی خرید ذوب، همپوشانی سطح حمایتی و تراز فیبوناچی 38.2% می باشد. این محدود حوالی قیمت 2,500 الی 2,650 ریال است. حد ضرر برای این خرید حوالی قیمت 2,380 الی 2,410 ریال می باشد.

هدف کوتاه مدتی سهم 3,600 الی 3,700 ریال می باشد. اهداف بعدی سهم 4,300 ریال و 5,000 ریال می باشد.

مقایسه ذوب و شاخص کل فرابورس

تحلیل تکنیکال ذوب و شاخص کل فرابورس
تصویر 2 – نسبت ذوب به شاخص کل فرابورس

در تحلیل تکنیکال ذوب بهتر است از تحلیل نسبتی هم استفاده کرد. از آنجایی که ذوب در بازار فرابورس حضور دارد، نسبت آن به شاخص کل در مقیاس روزانه مورد بررسی قرار گرفته است. همانطور که مشاهده می شود، این نسبت تقریبا به کف حمایتی رسیده است. به نظر می رسد خرید ذوب در این قیمت ها به شرط ثبات نسبی در وضعیت کلی بازار سرمایه، از ریسک زیادی برخوردار نباشد.

جمع بندی تحلیل تکنیکال ذوب

با توجه به مطالب گفته شده، خلاصه تحلیل تکنیکال ذوب در جدول زیر آورده شده است:

شرحتوضیحات
ریسک سهمکم
منطقه خرید2,500 – 2,650 ریال
هدف اول3,600 – 3,700 ریال
هدف دوم4,300 ریال
هدف سوم5,000 ریال
حد ضرر2,380 – 2,410 ریال
افق زمانیکوتاه مدت – میان مدت

با توجه به وضعیت این روز های بازارهای مالی و شیوع گستره ویروس کرونا،بازارهای مالی دنیا تحت تاثیر این بحران تازه قرار گرفته اند.
محتمل است که بازار بورس ما هم از این بحران تاثیر بپذیرد، بنابراین در تمامی تحلیل ها حتما حد ضرر را با توجه به میزان ریسک پذیری خود، مد نظر قرار دهید.

سلب مسئولیت

!!تحلیل صرفا نظر شخصی تحلیلگر است، توصیه ای به خرید و فروش نمی باشد!!

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن