تحلیل بنیادیشرکتها

بررسی عرضه اولیه شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا)

بعد از بررسی عرضه اولیه شصدف و به بهانه عرضه اولیه 8.6 درصدی سهام شرکت پتروشیمی تندگویان با نماد شگویا در بازار سرمایه (فرابورس)، بر آن شدیم تا به معرفی و تحلیل بنیادی مختصری از این شرکت بپردازیم. منابع اطلاعاتی در این گزارش برگرفته از اطلاعات رسمی ارائه شده توسط شرکت در سامانه انتشار اطلاعات ناشران کدال می باشد.

فهرست مطالب

این گزارش شامل موارد زیر می باشد:

 1. مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) در یک نگاه
 2. معرفی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا)
 3. تاریخچه
 4. موضوع فعالیت شرکت
 5. محصولات اصلی شرکت
 6. چشم انداز صنعت
 7. رقبا و سهم بازار شرکت
 8. قیمت گذاری محصولات
 9. میزان تولید و فروش محصولات
 10. مواد اولیه
 11. ریسک های شرکت و اقدامات شرکت در جهت کنترل آن ها
 12. برنامه های آتی مدیریت شرکت
 13. اطلاعات مالی شرکت
 14. ارزشگذاری سهام شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
 15. اطلاعات خرید عرضه اولیه شگویا

1) مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) در یک نگاه

اطلاعات کلی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
اطلاعات کلی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

2) معرفی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا)

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان درتاریخ 1377/02/06 در ضلع شمال غرب خلیج فارس در استان خوزستان، سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام خمینی و در زمینی به مساحت 34 هکتار جهت تولید  محصول PET,PTA احداث گردید و در حال حاضر به عنوان یکی از شرکت های زیر مجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس عهده دار تولید پلی اتیلن ترفتالات و اسید ترفتالیک خالص است. ظرفیت اسمی تولید PET به میزان 888 هزار تن در سال و 700 هزار تن  PTA در مجموع دو فاز می باشد.

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان
مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان

شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) تنها تولید کننده پلی اتیلن ترفتالات در ایران می باشد.این شرکت توانایی تولید گونه های مختلف محصولات PET به صورت انواع گرانول، نخ و الیاف و برخورداری از فن آوری انحصاری خطوط تولید PTA و PET را دارا می باشد.

3) تاریخچه

شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) در سال 1377 تاسیس و با سرمایه 1.000.000.000.000 ریال منقسم به 1.000.000.000 سهم 1.000 ریالی به ثبت رسیده است. همچنین شرکت در تاریخ 1398/12/11 نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت شده است. آخرین سرمایه ثبت شده شرکت مبلغ 23.957.666 میلیون ریال است که به 23.957.666.000 سهم عادی با نام تقسیم شده و تماما پرداخت گردیده است. جدول زیر تغییرات سرمایه شرکت را از بدو ورود تا به امرز را نشان می دهد:

تغییرات سرمایه شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
تغییرات سرمایه شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

آخرین ترکیب سهامداران بر اساس صورت های مالی میان دوره ای 9 ماهه منتهی به 1398/09/30 به شرح جدول زیر می باشد:

ترکیب سهامداری شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
ترکیب سهامداری شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

4) موضوع فعالیت شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا)

فعالیت اصلی شرکت، تولید محصولات PET/PTA که در فاز اول ظرفیت تولید محصول PTA به میزان 350 هزار تن می باشد که بـه عنوان خوراك واحد PET می باشد و تولید PET در دو گرید بطري و الیاف به میزان 5.412 هـزار تـن در سـال کـه از این میزان 5.177 هزار تن گرید بطري و 235 هزار تن گرید الیاف می باشد.

در فاز دوم ظرفیت تولید PTA به میزان 350 هزار تن بوده و تولید PET در دو گریـد الیـاف و بطـري بـه میـزان 475.5 هزار تن می باشد ( از این میزان 158 هزار تن گرید بطري و 317 هزار تن CHIPS پلی استر و 132 هـزار تـن آن نیز الیاف نخ و پنبه مصنوعی می باشد). لازم به ذکر می باشد در فاز دوم از 350 هزار تن محصول تولیدي PTA ،340  هزار تـن بـه عنـوان خـوراك واحـد PET-2  بوده و به میزان 10.000 تن به عنوان محصول نهایی جهت فروش می باشد.

5) محصولات اصلی شرکت

اسید ترفتالیک یکی از مهمترین مواد اولیه براي تولید رزین هاي پلی اتیلن ترفتالات است کـه رونـد رشـد تولیـد و مصرف آن در جهان بسیار چشمگیر می باشد . پلی اتیلن ترفتالات نیز از مهمترین مواداولیه پلی استرهاي قابل اسـتفاده درتولید الیاف براي صنایع نساجی، صنا یع تولید فیلمهاي پلاستیکی، تولید انواع بطریهاي نوشابه، قـوطی و ظـروف مـورد استفاده در بسته بندي مواد غذائی ،داروئی و بهداشتی می باشد کـه از رونـد رشـد تولیـد و مصـرف زیـادي بـر خـوردار می باشد.

محصولات شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
محصولات شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

6) چشم انداز صنعت

بر اساس گزارش بیزریپورت، دولت ایران قصد دارد تا سال2026 میزان تولید محصولات پتروشیمی خود را به 140 میلیون تن در سال برساند. پیش بینی ها درباره تولید محصولات پتروشیمی ایران تا سال 2022 عبارتند از:
15.5میلیون تن در سال اتیلن، 9.9میلیون تن در سال پلی اتیلن و 1.9 میلیون تن در سال پلی پروپیلن.

7) رقبا و سهم بازار شگویا

الف) بازار داخلی

شرکت پتروشیمی شهید تندگویان با دارا بودن بیش از  460 مشتری تنها تولید کننده پلی اتیلن ترفتالات و اسید ترفتالیک در ایران می باشد.

ب) بازار خارجی

تولید پلی اتیلن ترفتالات در سطح آسیا رقبای بسیار قدرتمند و جدی در کشورهای آسیایی و اروپایی دارد. در چین، هند، تایوان، کره و عربستان در سطح آسیا و ترکیه، ایتالیا و آلمان در سطح اروپا رقبای بسیار جدی به عنوان تولید کننده محصولات PET وجود دارد و مشتریان بسیاری در در کشورهای چین، هند، تایلند و ترکیه برای محصولات گرید نساجی و کشورهای آسیای میانه شامل ازبکستان،آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان و در خاورمیانه کشورهای عراق،سوریه، افغانستان و امارات و در قاره آفریقا کشورهای مصر، الجزایر و آفریقای جنوبی و در قاره آمریکا کشورهای مکزیک و برزیل و در نهایت در قاره اروپا  روسیه، آلمان، اتریش،سوئیس و ایتالیا مشتریان بازار هدف گتروشیمی شهید تندگویان می باشند.

8) قیمت گذاری محصولات شگویا

فروش کلیه محصولات تولید شرکت پتروشیمی شهید تندگویان در بورس کالای ایران در تالار اصلی(محصولات اصلی) و در تالار فرعی(محصولات نامنطبق و ضایعات) صورت می گیرد.
قیمت گذاری فروش محصولات اصلی در بازار داخلی توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی صورت می گیرد.

9) میزان تولید و فروش محصولات

تولید و فروش 9 ماهه منتهی به آذرماه 1398
تولید و فروش 9 ماهه منتهی به آذرماه 1398

از 401 هزارتن تـولید مـحصول PTA در دوره مورد گزارش، 394 هـزارتن، بـه عنوان مـواد اولیه درتولید محصولات گـريد بـطری و الیاف کارخانجات PET مصرف شده است. از مقدار 233 هزارتن تولید محصول PET  الیاف 25 هزار تن درتولید POY مصرف شده است.

10) مواد اولیه شگویا

مواد اولیه مصرفی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان طی گزارش 9 ماه 1398(منتهی به آذرماه 98) به شرح جدول زیر است:

مواد مصرفی در تولید محصولات شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
مواد مصرفی در تولید محصولات شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

مطابق با جدول فوق بیشترین مواد اولیه مصرفی مربوط به پارازایلین و منو اتیلن گلایکول می باشد که عمده پارازایلین مورد نظر از شرکت پتروشیمی نوری و منو اتیلن گلایکول نیز از شرکت پتروشیمی مارون تهیه می شود که بالطبع در صورت بالا رفتن افزایش قیمت مواد مصرفی(به طور مثال به دلیل بالا رفتن نرخ ارز نیما) این شرکت مجبور است این مواد را با نرخ بالاتری خریداری کند که طبیعتا باعث بالاتر رفتن بهای تمام شده می گردد.

11) ریسک های شرکت و اقدامات شرکت در جهت کنترل آن ها

ریسک های شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) و اقدامات کنترلی
ریسک های شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) و اقدامات کنترلی

12) برنامه های آتی مدیریت شرکت

 • پیگیري نهائی کردن تعدادي از قراردادهاي فروش محصولات با مشتریان
 • در راستاي کاهش و کنترل ریسک نوسانات نرخ ارز همچنین جلوگیري از تحمیل هزینه هاي نوسانات نرخ ارز، مدیریت شرکت مصصم است از محل منابع داخلی و نقدینگی موجود نسبت به پیگیري وتسویه بدهی هاي ارزي اقدام نماید.

13) اطلاعات مالی شگویا

الف) درآمدهای عملیاتی

 درآمدهای عملیاتی 9 ماهه منتهی به 1398/09/30 نسبت به دوره مشابه سال 1397 در جدول زیر آورده شده است که نشان دهنده افزایش حدود 50 درصدی درآمدها نسبت به سال قبل به دلیل افزایش نرخ محصولات است:

وضعیت درآمدعلمیاتی به تفکیک محصولات
وضعیت درآمدعلمیاتی شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) به تفکیک محصولات

ب) بهای تمام شده کالای فروش رفته

بهای تمام شده کالای فروش رفته شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) در دوره منتهی به 1398/09/30 نسبت به 1397/09/30 با افزایش 38 درصدی مواجه بوده و از 24.571.469 به 33.944.563 میلیون ریال رسیده است که عمدتا ناشی از افزایش قیمت خوراک دریافتی و سایر هزینه ها شامل قطعات یدکی ناشی از افزایش تورم سالیانه می باشد. افزایش مواد مصرفی نسبت به سال قبل ناشی از افزایش نرخ خرید خوراك و افزایش مقدار تولید بوده است .
لوازم بسته بندي مربوط به بهاي تمام شده جامبو مصرفی براي بسته بندي محصولات شرکت است و افزایش آن به دلیل افزایش مقدار و نرخ فروش است.

ج) صورت سود و زیان

صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (ارقام به میلیون ریال)
صورت سود و زیان شرکت پتروشیمی شهید تندگویان (ارقام به میلیون ریال)

د) عملکرد شگویا در سال 1398 به تفکیک دوره های  3ماهه

عملکرد شرکت در دوره مالی منتهی به 1398/09/30 تحت تاثیر تحریم ها و افزایش نرخ خوراك دریافتی همچنین افزایش نرخ فروش داخلی محصولات تولیدي با افزایش سود خالص همراه بوده است.

عملکرد فصلی پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) در سال 1398
عملکرد فصلی پتروشیمی شهید تندگویان (شگویا) در سال 1398

همانطور که در  جدول فوق مشخص است  به دلیل افزایش بهای تمام شده در فصول اخیر با کاهش حاشیه سود ناخالص مواجه بوده که به همین دلیل در نهایت با کاهش جدی سود خالص مواجه شود. در فصل بهار حاشیه سود ناخالص46 درصد بوده است که در فصول تابستان و پاییز به ترتیب به 32 و 13 درصد کاهش پیدا کرده است.

و) مقایسه روند حاشیه سود ناخالص، عملیاتی و خالص

روند حاشیه سود ناخالص، عملیاتی، خالص
روند حاشیه سود ناخالص، عملیاتی، خالص

ی) نسبت های مالی

نسبت های مالی شگویا
نسبت های مالی شگویا

14) ارزشگذاری سهام پتروشیمی شهید تندگویان

لازم به ذکر است، ارزشگذاری سهم توسط شرکت تامین سرمایه تمدن بر اساس گزارش صورت مالی 6 ماهه حسابرسی شده منتهی به 1398/06/31 ارائه شده است. این گزارش به درخواست کارفرما و جهت عرضه اولیه سهام شرکت در بازار دوم فرابورس ایران تهیه گردیده است. ارزیاب مسئولیت هیچگونه پاسخگویی در ارتباط با ارقام و مفروضات مندرج در این گزارش نسبت به سایر اشخاص ندارد.
همچنین سایت iBourse صرفا بر اساس گزارش ارزشگذاری شرکت تامین سرمایه تمدن که در سامانه اطلاع رسانی ناشران کدال موجود است، صرفا خلاصه ای از این گزارش را ارائه داده است و مسولیتی در قبال صحت ارقام ومفروضات ارائه شده ندارد.

الف) ارزشگذاری به روش DDM

در ارزشگذاری به روش DDM، نرخ تقسیم سود هر سال معادل 90 درصد سود خالص قبل در نظر گرفته شده است. نرخ رشد بلندمدت، 5 درصد، در نظر گرفته شده است.

ارزشگذاری به روش DDM
ارزشگذاری به روش DDM

ب) ارزشگذاری به روش FCFF

ارزشگذاری به روش FCFF
ارزشگذاری به روش FCFF

ج) جمع بندی ارزشگذاری

با جمع بندی دو روش DDM و FCFF که به هر کدام وزن 50 درصدی داده شده است، ارزش هر سهم شگویا 3561 ریال برآورد گردیده است.

جمع بندی ارزشگذاری شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
جمع بندی ارزشگذاری شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

15) اطلاعات  خرید عرضه اولیه

اطلاعات عرضه اولیه شرکت پتروشیمی شهید تندگویان
اطلاعات عرضه اولیه شرکت پتروشیمی شهید تندگویان

حداکثر نقدینگی مورد برای خرید این عرضه اولیه، 13.140.000 ریال می باشد.
با فرض مشارکت حدود 1 میلیون 700 هزار کد معاملانی در خرید این عرضه اولیه، پیش بینی می شود به هر کد معاملاتی حدود 1211 سهم تخصیص یابد که نقدینگی مورد نیاز برای آن 5,304,180 ریال می باشد.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن