آموزش پایه

آشنایی با دانش مالی و سرمایه‌گذاری

مقدمه

جهان پیرامون و علومی که بشر روز به روز به جنبه‌های جدیدی از آن دست پیدا می‌کند، همواره در حال توسعه است. اما حوزه‌هایی از علم هستند که همواره بیش‌تر از بقیه برای افراد جذابیت دارند. یکی از این حوزه‌های جذاب دانش مالی و سرمایه‌گذاری است. دنیای مالی و دانش مالی مستقیماً با پول و ثروت افراد دخیل بوده و به همین علت روزانه اشخاص بسیاری جذب دنیای مالی می‌شوند.

دنیای مالی

پول و ثروت

پول و ثروت یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های زندگی بشر است و افراد همواره سعی در بیشینه‌سازی و مدیریت سرمایه خود دارند. دنیای مالی با توجه به این که مستقیماً با پول سر و کار داشته و سعی در مدیریت منابع پولی افراد دارد. از این رو این حوزه علمی و کاربردی همواره مورد توجه قشرهای مختلف مردم است. حتی در طول سالیان اخیر نیز، تئوری‌های موجود در دنیای مالی روز به روز در حال توسعه است.

دانش مالی

در دنیای حاضر، کسب دانش مالی، یکی از مهم‌ترین ضروریات موفقیت در زندگی شخصی و هم‌چنین کاری افراد مختلف است. حال با توجه به جایگاه مختلف افراد و موقعیت‌های آن‌ها، میزان به این دانش مالی متفاوت است. طبیعتاً هر چه میزان درگیری مشاغل افراد با حوزه مالی بیش‌تر باشد، ضرورت آشنایی نیز افزایش خواهد یافت. بایستی به این نکته توجه داست که همه افراد بایستی از حداقل دانش مالی بهره‌مند شوند، زیرا فعالیت آن‌ها به نوعی به این علم مرتبط خواهد بود.

نقش دانش مالی در زندگی

نقش دانش مالی در اداره فرد، خانواده، کسب و کارها و کشور غیر قابل انکار است. علم مالی به نوعی با علم اقتصاد همپوشانی دارد. در واقع دانش مالی سعی می‌کند با بهره‌گیری از علوم مدیریتی و هم‌چنین مباحث پیشرفته کمی و ریاضی، به افراد، بنگاه‌های اقتصادی و کشورها کمک نماید تا به بهترین شکل ممکن منابع مالی مورد نیاز خود را مدیریت نموده و آن‌ها را به بهترین روش ممکن استفاده کنند و از این طریق بتوانند به خلق ثروت و رشد و رفاه اقتصادی در سطح خرد و کلان کمک نمایند.

دانش مالی و سرمایه‌گذاری

در واقع دانش مالی شاخه‌ای از علوم است که راه‌اندازی یک کسب و کار، مدیریت پول و وجه نقد را در انواع بازارها و ابزارها و … را شامل می‌شود. هم‌چنین، اولین هدف از دانش مالی عبارت از مدیریت منابع و مصارف مالی فرد است، به طوری که ثروت وی را به حداکثر برساند. ثروت هر سرمایه‌گذاری تحت تأثیر دو عامل بسیار مهم است که عبارت‌اند از:

 • بازدهی
 • ریسک
سرمایه‌گذاری - بازدهی و ریسک
بازدهی و ریسک دو فاکتور مهم سرمایه گذاری

مفهوم ریسک و بازدهی یکی از جنبه‌های مهم در دانش مالی و سرمایه‌گذاری بوده و همچنین مدیریت این دو یکی از مسئولیت‌های اساسی در هر کسب و کار است. در یک حالت کلی و بر اساس تئوری‌های موجود، هرچقدر یک کسب و کار یا یک سرمایه‌گذاری، در معرض ریسک بیشتری باشد، احتمال بازدهی بیشتری در آن وجود خواهد داشت که البته ممکن است استثناهایی نیز در این خصوص وجود داشته باشد، زیرا بعضی مواقع، ریسک‌های غیرمنطقی وجود دارند که متقابلاً همراه با بازدهی بالا نیستند.

همه افراد همواره قصد کسب بیش‌ترین بازدهی با تحمل کم‌ترین ریسک را دارند. اما طبیعتاً این امر چندان منطقی به نظر نمی‌رسد و این دو عامل همواره ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند. بنابراین آشنایی با حوزه دانش مالی و سرمایه‌گذاری که مستقیماً بر مدیریت بازدهی و ریسک افراد اثرگذار است، لازمه ورود به این حوزه است.

دانش مالی و مدیریت مالی

در یک تعریف علمی در حوزه دانش مالی، مدیریت مالی به معنای برنامه‌ریزی، سازمان‌دهی، هدایت و کنترل فعالیت‌هایی مانند تأمین بودجه و استفاده از وجوه شرکت است. علاوه بر این، اعمال اصول مدیریت عمومی در منابع پولی شرکت، از دیگر مواردی است که در این مدیریت انجام می‌گیرد.

ذکر این نکته ضروری است که مدیریت مالی در قالب مدیریت منابع و مصارف مالی یک شخص نیز قابل تعریف است که در این صورت در قالبی مانند مدیریت ثروت ارائه می‌شود. در یک حالت کلی مدیریت مالی را می‌توان کاربرد اصول و مفاهیم اقتصادی و مالی برای اخذ تصمیم بهینه و حل مسئله موجود دانست.
با توجه به تغییر و تحولات دانش مالی در طی سالیان اخیر، می‌توان نتیجه گرفت که این حوزه از دانش و مدیریت در سال‌های ابتدایی قرن بیستم، به‌عنوان یک رشته علمی مستقل پا به عرصه علوم نهاده است. البته قبل از آن، مدیریت مالی به عنوان جزئی از علم اقتصاد و به صورت بسیار مختصر استفاده می‌شد.

جایگاه مدیریت مالی

در ادامه با پیشرفت صنایع و شرکت‌ها و هم‌چنین توسعه کسب و کارها و طراحی ابزارهای مختلف، دانش مالی و علم مدیریت مالی خود را به عنوان یک علم جدید و قدرتمند مطرح کرد. از دیگر دلایل ظهور قدرتمند این علم می‌توان به رخداد بحران‌ها و نیاز به مدیریت آن‌ها در طی سالیان مختلف نیز اشاره کرد. به‌طورکلی مدیریت مالی مربوط به تأمین، تخصیص و کنترل منابع مالی است. از اهداف اصلی این علم مدیریتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • اطمینان از مدیریت مناسب منابع
 • اطمینان از مدیریت مناسب مصارف
 • تخصیص بهینه منابع و مصارف
 • اطمینان از ایمنی در سرمایه‌گذاری

مدیریت مالی در یک شرکت یا مؤسسه نیز بسیار حائز اهمیت است. در واقع مدیران مالی در هر سازمانی مسئول سلامت مالی آن سازمان هستند. در حوزه مسئولیت‌های مدیر مالی یک سازمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تهیه گزارشات و صورت‌های مالی
 • تحلیل وضعیت مالی شرکت
 • برنامه‌ریزی مالی، سازمان‌دهی و تخصیص بهینه منابع و مصارف
 • اتخاذ استراتژی‌های مناسب مالی و توسعه، هدایت و کنترل آن‌ها
 • اتخاذ سیاست‌‌های مناسب سرمایه‌گذاری و تأمین مالی
 • کنترل و نظارت مستمر بر وضعیت مالی
 • و …
مدیریت مالی

موفقیت در حوزه مالی

برای موفقیت در حوزه دانش مالی و سرمایه‌گذاری نیاز به شناخت و برنامه‌ریزی است. شاید افرادی بدون توجه به دانش مالی، در کوتاه‌مدت وارد بازارهای مختلف شده و حتی سود قابل توجهی کسب کنند. در واقع تجربه نشان داده است که این افراد در طولانی مدت و با اتکا به دو یا سه بار موفقیت قبلی خود، دچار ضررهای هنگفتی می‌شوند. بنابراین اولین زمینه شناخت دانش مالی و سرمایه‌گذاری با در نظر گرفتن همه جوانب آن است. در ادامه نیز مدیریت منابع و مصارف، مدریت بازدهی و ریسک و هزاران عامل دیگر زمینه‌ساز موفقیت در بازارهای مالی خواهد شد. در کنار آشنایی با این حوزه، سرمایه‌گذاران بایستی سعی کنند تا هوش مالی خود را نیز افزایش دهند. بنابراین چندین عامل می‌تواند زمینه‌ساز موفقیت افراد در این حوزه شود:

 • مطالعه و افزایش دانش نسبت به این حوزه
 • آشنایی با اصول مدیریت مالی
 • مدیریت بهینه بازدهی و ریسک
 • برنامه‌ریزی دقیق و منظم
 • تعیین اهداف مالی کوتاه‌مدت و بلندمدت
 • هدفمندانه خرج کردن پول
 • مشورت با افراد آگاه در این حوزه
 • یادگیری استراتژی‌های جدید
 • و …

پس خوب مطالعه کنید، مشورت کنید، سرمایه‌گذاری کنید و ثروتمند شوید

آی‌بورس نیز در کنار شما خواهد بود

نوشته های مشابه

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن